Campanie de testare gratuită Babeș-Papanicolau

În țara noastră statisticile arată că decesele cauzate de cancerul de col uterin sunt din ce în ce mai dese. România este printre primele locuri unde depistarea acestei boli se face foarte târziu, în stadiile avansate, din cauză că rata de testare este foarte mică.

Un simplu test Babeș-Papanicolau poate indica apariția modificărilor colului uterin și poate preveni cancerul în stadiu avansat.

Programul național de depistare precoce și activă a cancerului de col uterin”, susținut de Ministerul Sănătății, se va desfășura și în orașul nostru, în zilele de 7 și 14 august, începând cu 𝐨𝐫𝐚 𝟏𝟎:𝟎𝟎.

Acțiunea va avea loc la Policlinica din orașul nostru, din strada Tudor Vladimirescu, nr 20.

Femeile care doresc să se testeze GRATUIT, se pot înscrie telefonic, apelând numărul: 0754.071.844.

Acțiunea se adresează exclusiv femeilor cu vârste între 25-64 ani care nu au suferit intervenții chirurgicale în sfera ginecologică.

Coordonarea acțiunii este efectuată de UATM-R București-Ilfov, coordonator Alina Moldovan.

Trimite

 
Sari la conținut