O campanie de succes

     Direcția de Asistență Socială Pantelimon, în parteneriat cu APAH, Bioclinica și Policlinica Pantelimon au pus bazele campaniei pentru testarea virusului hepatic, deșfașurată în orașul nostru. Cu ajutorul cadrelor medicale, care ne-au demonstrat înca o dată  că își practică meseria cu multă dăruire și pricepere, doamna doctor Bătăiosu Monica Paula, domnul doctor Petcu Adrian Cristian și asistentele Tudorache Iuliana și Raeschi Angela, am reușit să testăm un numar record de 90 oameni într-o zi.
     Pe lângă testele recoltate prin această campanie, am vrut să tragem și un semnal de alarmă asupra acestui virus numit hepatită, o boală infecțioasă cu un procent foarte mare de transmitere și foarte periculos.
     Studiile au arătat că virusul hepatic tip B are un procent de infectivitate de 33 %, virusul hepatic tip C un procent de infectivitate de 3 %. Pentru comparatie, virusul imunodeficientei umane (HIV) are un procent de infectivitate de 0,3 %. Concluzia este că hepatita B este de 100 de ori mai infectantă decât HIV.
     Pentru acest virus este foarte important adoptarea unei atitudini preventive: vaccinarea, evitarea cauzelor de îmbolnăvire, controlul medical regulat. Atunci când apar, semnele si simptomele pot fi :
 • oboseală
 • sensibilitate sau disconfort sub coastele din partea dreapta, în zona ficatului
 • greață
 • scăderea apetitului alimentar
 • dureri musculare
 • dureri articulare
 • febră
 • urina de culoare închisă
 • fecale de culoare deschisa sau decolorate.
 • În cazul în care infecția hepatică avansează și se instalează ciroza, mai pot apărea :
 • scaderea tonusului muscular
 • scadere în greutate
 • retenție (reținere) de lichid in țesuturi
 • mărirea în dimensiuni a abdomenului
 • icter (îngălbenirea pielii și a scleroticelor, porțiunea albă a globilor oculari)
 • umflarea articulațiilor

Dar unele dintre aceste semne și simptome se pot datora și altor afecțiuni, uneori chiar fiind confundate, mai ales febra, oboseala, durerile musculare, durerile articulare. De aceea numai un examen medical de specialitate poate face diferența între cauze și poate pune un diagnostic precis.

Direcția de Asistență Socială Pantelimon va continua organizarea de campanii de acest fel, pentru a veni în sprijinul tuturor persoanelor defavorizate din punct de vedere social, din comunitatea noastră.

Suntem aici să ajutăm! Suntem aici pentru șansa ta!

Trimite

 
Sari la conținut